Kitört a botrány Ukrajnában: lemondásra szólítják fel Zelenszkij bizalmasát!
A korrupcióellenes reformok szószólói szerint Rusztem Umerov döntései veszélyeztetik a transzparenciát és a nyugati támogatásokat.
Szlovákiáról írtak, de Magyarországot is sikerült megfejteniük.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A lengyel wPolityce c. hírportálon Dariusz Matuszak publicista nagy megfejtést tett közzé Robert Fico és Brüsszel konfliktusáról – melyben Magyarország Oroszország-politikájáról is megemlékezett.
Matuszak ironikusan azt írja: a tavaly őszi szlovák és lengyel választások mágikus fordulatot hoztak:
„kiderült, hogy a SMER győzelme után Szlovákia az illegalitás szakadékába süllyed, Lengyelország pedig kezd kikászálódni a törvénytelenség mélységeiből, miután világossá vált, hogy az őszintén mosolygó, európai Polgári Platform fog kormányt alakítani”.
Szót ejt arról is, hogy retorikai tekintetben Szlovákia sokkal kevésbé támogatja ma Ukrajnát, mint a Fico előtti kormányok alatt, ugyanakkor jelzi: „bármennyire is nem szeretjük Szlovákia politikáját, az az ő politikájuk, joguk van hozzá”. Szerinte ugyanakkor Brüsszel ezt nem így látja, mert ők már egy hónappal a választás után elkezdték büntetni Pozsonyt. Matuszak szerint ez ugyanakkor nem az Ukrajna-politika miatt van: „naiv lenne azt gondolnunk, hogy ez arról szól, hogy nem támogatják elég lelkesen Ukrajnát.
Magyarország szinte nyíltan oroszpárti politikát folytat, de mivel Németország védelmét élvezi, mert elvégzi helyette a piszkos munkát, egyre inkább tisztességes európai országgá válik.”
Úgy látja, hogy a Tusk-kormány és az Orbán-kormány közötti feszültség is színház csupán. „Senkit ne tévesszen meg az, ahogy a jelenlegi kormányzó Budapestnek rikácsol. Ez csak a belső propagandában való felhasználásra készül” – írja Matuszak.
Szerinte Fico valójában azért vált ellenséggé Brüsszel számára, mert megkérdőjelezte az LMBTQ-ideológiát, belengette, hogy kitiltják az iskolákból az aktivistákat, és „nemzeti identitáspolitikát csinál”. Így aztán Szlovákiának máris problémái támadtak az uniós pénzek lehívásával.
Ez a teljesen illegális mechanizmus egyre inkább normális eszközzé válik Brüsszel kezében a gyarmatok megrendszabályozására.
Az ő kegyükön múlik, hogy egy gyarmat megkapja-e a pénzét, már amennyiben udvarias” – véli Matuszak.